Studentské prezidentské volby

V pondělí 12. prosince a úterý 13. prosince proběhnou na téměř 500 středních školách Studentské volby. Studenti „nanečisto“ zvolí budoucího prezidenta nebo prezidentku České republiky. Vybírat budou z těch, kteří na post hlavy státu kandidují ve skutečných volbách. Pořadatelem vzdělávacího projektu na podporu aktivního, zodpovědného a sebevědomého občanství budoucích prvovoličů je společnost Člověk v tísni, která prostřednictvím svého programu Jeden svět na školách (JSNS) pořádá Studentské volby již po třinácté.

Na našem gymnáziu budou mít studenti starší 15 let (tzn. že již i někteří kvartáni!) možnost volit budoucího prezidenta v úterý 13. prosince v aule školy.  Ta bude otevřena od 7.40 do 7.55 hod., dále o velké přestávce (9.35-9.50), v 11.30-11.40 a ve 12.25-12.35.

Po příchodu do auly se každý student-volič (1.-4.roč., V.-VIII.roč.) nahlásí volební komisi, která mu vydá volební lístek. Na lístku volič zakroužkuje svého kandidáta a za zástěnou vhodí lístek do volební urny.

Výsledky Studentských voleb nejen za celou Českou republiku, ale i v rozdělení na jednotlivé kraje a typy škol (gymnázia, SOŠ, SOU) zpracované sociologickou výzkumnou agenturou Kantar Millward Brown, budou zveřejněny v úterý 13. prosince v odpoledních hodinách. Informace najdete na webu našeho gymnázia.

Studentské volby nejsou pouze o samotném volebním aktu. Díky informačním materiálům, dokumentárním filmům, navazujícím aktivitám a debatám se studenti seznamují se základními principy demokracie a volebním systémem ČR.  Zapojené školy mají od pořadatele také k dispozici řadu materiálů potřebných k uskutečnění voleb.

A na závěr- naše gymnázium se pravidelně účastní všech studentských voleb již od roku 2010. Přijďte i Vy a rozhodněte, koho by za prezidenta volili studenti třeboňského gymnázia.

Text: Zdeněk Kučera