Naše sextánka studuje v Belgii

Zdravím všechny z mého (původně pololetního, teď už celoročního) výměnného pobytu z belgických Flander. Jmenuji se Ema, jsem žákyně sexty a na podzim v roce 2021 jsem se rozhodla, že strávím svůj další školní rok poměrně netradičně. Po přednášce na naší škole jsem se rozhodla přihlásit do programu na studium v zahraničí skrz organizaci YFU. Stálo to spoustu času, papírování, domlouvání, ale hlavně to byl obrovský krok do neznáma.

Než jsem se vůbec vzpamatovala, byl tady konec kvinty, můj předodjezdový seminář a koncem srpna už jsem seděla sama v letadle směr Brusel. Nebudu vám nic nalhávat, první dva měsíce jsem se hrozně chtěla vrátit domů. Holandsky jsem neuměla ani slovo, moc lidí jsem tady neznala a chyběl mi můj život v Česku. Ale nebyla jsem jediná, kdo tohle prožíval, a doteď nejsem. V prvních měsících jsme si vytvořili úžasnou partu s ostatními výměnnými studenty z různých koutů světa a teď spolu máme neskutečně nezapomenutelných zážitků. Procestovali jsme většinu Belgie, část Holandska a ještě máme 5 měsíců před sebou.

I ve škole to po nějaké době také začalo být super. Tady jsem v pátém ročníku (předposledním) v oboru humanitních věd. Ve třídě máme asi 20 lidí, ale až se vrátíme po prázdninách, tak se to trochu pozmění. Dle mého názoru je belgický systém velice rozdílný od toho českého, a to i v drobnostech jako je délka hodiny, jinak nastavené přestávky, nebo předměty, které jsem doteď nikdy neměla. Po pár týdnech jsem si našla skvělou partu lidí, která mi ve všem pomáhá a jsou nedílnou součásti mého každodenního života.

Do školy jezdím každý den na kole (tady poměrně běžná záležitost), z bližšího města na předměstí Antwerp, kde bydlím s mojí hostitelskou rodinou. Mám tady tři sestry, jedna je stejně stará jako já a zbylé dvě už bydlí jinde. S mojí hostitelskou rodinou nemohu být více než spokojena, jsou to skvělí lidé, jezdíme spolu na výlety, na jídlo, za rodinou a čas strávený s nimi je hrozně fajn.

Jak ty první šoky z toho, že jsem se přestěhovala do jiné země a nechala všechno za sebou, pominuly, začalo být všechno naprosto skvělé. Momentálně tu mám kolem sebe úžasné lidi, skvělou hostitelskou rodinu a celkově mnoho zkušeností a zážitků. Ne vždy je to samozřejmě jednoduché, ale pokud jste někdo přemýšlel, že byste jel, tak nebudete litovat ani vteřiny a jsou to vzpomínky, které si budete pomatovat celý život.

Ještě v neposlední řadě bych hrozně chtěla poděkovat mojí rodině, že mi tuhle ohromnou příležitost umožnila a že mě všichni podporují i na dálku, děkuji všem mým učitelům, kteří mi dost pomáhají a se kterými je skvělá domluva ohledně českého učiva, a samozřejmě velké díky mým spolužákům a kamarádům, že se mnou ještě neztratili nervy a i přes všechny problémy stojí pořád při mně.

V přílohách posílám fotku mé školy i krásných Antverp - a pro zajímavost přikládám i můj školní rozvrh.

Ema Trsová, sexta

Moje školaAntverpyMí noví přátelé