Divadelní učebnice aneb české divadlo 20. století

V pondělí 27. února 2023 zhlédli žáci nižšího gymnázia 5. a 6. vyučovací hodinu představení hereckého souboru Divadélka pro školy z Hradce Králové. Během třinácti let existence tento soubor odehrál více než 10 000 výchovných představení pro děti a mládež. Všechny hry jsou koncipovány jako doplněk výuky. Jedná se o komorní divadlo s důrazem na kontakt s divákem. Díky uvolněné atmosféře herci nabízí žákům odborný výklad, úryvky ze slavných her a názorné ukázky divadelních žánrů.

Tentokrát se žáci seznámili s Osvobozeným divadlem, kabaretní scénkou J. Suchého a J. Šlitra, sedmdesátá léta připomněli legendárním muzikálem brněnského Divadla Husa na provázku Balada pro banditu a vše vyvrcholilo svérázným humorem Divadla Járy Cimrmana ze hry Vyšetřování ztráty třídní knihy. Herecký soubor byl složen ze dvou herců: vynikající Vít Troníček, zakladatel divadla, herec, hudebník, režisér a Michal Moravec, dramaturg, herec, autor a zakládající člen souboru.

Představení se žákům i pedagogům líbilo, nepostrádalo vtip, napětí a chytře nasměrovaný humor. Herecké výkony byly excelentní, diváci si odnesli pozitivní energii a dobrou náladu.

Text: Mgr. Jana Havlová, 27. 2. 2023