Sekunda učí primu

Za času dávno minulých stačilo rytířům a hrdinům na cestě za dobrodružstvím málo: mapa, úkol a odhodlání. Ve podobné roli se v úterý 5. 3. 2024 objevili žáci primy, pro které si sekunda připravila dvouhodinový projekt s pracovním názvem Staň se hrdinou! Na mapě, kterou primáni obdrželi, byly zaznačeny stanoviště, které představovaly jednotlivé příběhy udatných hrdinů ze světové i české literatury (Beowulf, Píseň o Rolandovi, pověst o Bruncvíkovi, Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha (Cervantes), Pes, kocour a sirotek: Putování podivuhodné trojice skoro až na konec světa (F. Kalenda)). Dobrodružné scénky přenesly studenty do příběhu hrdinů, aby postavy došly ke šťastnému konci, museli však žáci primy také přiložit ruku k dílu a splnit spletité češtinářské úkoly (např. AZ kvíz, přiřazování přísloví, zákeřné otázky na význam slov apod.). Pokud zadání zvládli, mohli se těšit, že dopomohli k úspěchu svému hrdinovi a čeká je věčná sláva. Nepodařilo-li se studentům úkoly v časovém limitu splnit, museli přihlížet dramatickému a tragickému konci svých hrdinů.

Přestože se trochu zapotila, odnesla si prima z projektu dle vlastních slov zajímavé zážitky a nové informace. Sekunda pak velmi hezkou zpětnou vazbu, prohloubení schopnosti prezentovat a vysvětlovat a v neposlední řadě čokoládu od hrdé paní učitelky.

Projekt zaštítili třídní učitelé obou tříd a češtináři ve stejné osobě: Mgr. Tereza Hronková a Mgr. Matěj Vačkář

Foto a text: Mgr. Tereza Hronková