Berlín - exkurze

Berlín

Letos jsme na navázali na loňský první ročník exkurze do Berlína a vypravili se společně s osmnácti studenty do hlavního města Německa. Oproti loňsku došlo ke změně ve formě dopravy, jelikož jsme místo soukromého minibusu, kde si studenti hodně stěžovali na absenci pohodlí, vybrali vlak s přestupem v Praze. Do Berlína jsme tak v pondělí (3.6.) dorazili v 12:57 a ihned se vypravili do centra Berlína, kde jsme se šli podívat na Pamětní kostel císaře Viléma, ve kterém se krásně prolíná jak staré císařské Německo, tak moderní dějiny skrze zničenou část, která byla nahrazena moderním prosklenou částí kostela. Po pauze na oběd jsme se ubytovali na hostelu Pfefferbett, kde jsme byli letos poprvé a podle ohlasů studentů i určitě ne naposledy. K závěru dne jsme ještě navštívili předem rezervovanou kopuli Reichstagu a znavení se vrátili na ubytování.

Druhý den (4.6.) probíhala hlavní část programu, kdy jsme navštívili téměř všechny klíčové památky Berlína. Začali jsme na oblíbené Eastside gallery, pak se přesunuli na Památník Berlínské zdi, následně na Checkpoint Charlie s rozchodem u Typografie teroru. Studenti tak během jediného dopoledne viděli památky spojené s moderním znovusjednoceným Německem, pak část rozdělenou Berlínskou zdí a před rozchodem si mohli prohlédnout, jak to bylo s Německem před a v průběhu druhé světové války. Po obědě jsme se přesunuli k Braniborské bráně, kde začala oblíbená prohlídka se společností Sandman po památkách Třetí říše, kterou vedla průvodkyně Estibaliz v angličtině. Následně byl delší rozchod a jako vždy jsme večer na hostelu zhodnotili průběh celého dne a probrali, co nás čeká den následující.

Závěrečný den (5.6.) už se nesl v klidnějším duchu, po delší poklidné snídani, jsme se sbalili a přesunuli na tzv. Ostrov muzeí, kde jsme měli dopředu rezervovaný vstup do Neues museum, které patří k nejkrásnějším muzeím celého Německa, studenti si ho v klidu prohlédli a mohli tak vidět památky jako legendární Nefertiti. Následně byla pauza na oběd a s předstihem jsme se přesunuli na nádraží Lichtenberg, odkud jsme odjeli směrem domů. V půl jedenácté jsme znavení, ale plní zážitků, dorazili zpět do Třeboně a doufáme, že se exkurze všem líbila a bude pokračovat i v letech následujících!

Text: Matěj Vačkář

Foto: Matěj Vačkář