Anglické dny

Britské Vánoce a ozvěny EU v angličtině…

Proč lehce vybuchne vánoční bonbon? Kdy přesně se vysílá vánoční projev britské královny? Odkud je tradičně velký vánoční strom na londýnském Trafalgarském náměstí? A jakým způsobem vítají nový rok ve Skotsku?

To je jen malý zlomek otázek z vánočního kvízu, na které společnými silami hledali odpověď studenti septimy a 3. ročníku během prvního dne kursu Vybraná témata v anglickém jazyce. Vánoční program pro studenty připravil britský rodilý mluvčí Peter Dunn a navíc s sebou přivezl i řadu vzácných artefaktů připomínajících Británii, např. mince a bankovky z různých dob, cennou kolekci originálních poštovních známek a samozřejmě i velkou britskou vlajku a mnoho dalšího. Studenti si za jeho pomoci vytvořili vlastní třaskavé bonbony (anglicky zvané crackers), jejichž drobnou explozí program vyvrcholil. Paralelním programem byla anglicky vedená přednáška p. Michala Kubáně z českobudějovického Eurocentra, který názorně představil historický vývoj a současnou problematiku Evropské unie a osvětlil její budoucí perspektivy. Na závěr studenty seznámil s konkrétními programy, které mohou podle svého zájmu využít.

Text a foto: Petr Kopeček a Kateřina Janů