Studijní pobyt v Německu

Spolu s Kristýnou Davidovou ze třeťáku a Petrem Čížkem z oktávy chodíme již od 19. srpna do školy v německém Uetersenu. Tak posílám pro zajímavost několik postřehů:

Všichni tu jezdí na kole, takže jsem ani nemohla netrefit do školy. Prostě jsem se připojila k houfu takových 20 lidí a jela. Jen teda jezdí hrozně pomalu.

Cyklista má vždycky přednost a nikdo neukazuje, kam zatáčí.

Skoro všechny domy jsou tu cihlové.

Ve škole se nepřezouvá, bundu mám hozenou přes židli a celý den ji tahám v ruce. Když máme tělocvik, věci s sebou tahám celý den, takže jsem opravdu ráda za naše skřínky.

V hodinách se hodně povídá, každý se zapojuje se svým názorem a diskutuje se. U nás mám pocit, že si napíšeme, co učitel řekne.

► Učitel se hodně ptá, a nechává nás přijít na řešení, ale někdy mi připadá, že jsou otázky záměrně příliš jednoduché, aby mohli mít všichni dobrý pocit, že to věděli.

► Obvykle jsou předměty dvouhodinové, ale mám pocit, že toho díky diskuzi stihneme tolik, jako u nás za jednu hodinu.

Téměř všichni píšou plnicími pery a tiskace nebo takovým hodně kulatým písmem.

Všichni tu nosí „conversky“.

Poznámky se nepíšou do sešitů, ale kroužkových bloků a pak se to dává do desek, takže ve finále sebou taháte tunu papírů.

Klára Otepková, septima