Gymnázium Třeboň

Svatováclavská exkurze - severní trasa

Kutná Hora okouzluje svou bohatou minulostí mnoho lidí. Proto se do tohoto města vydal i autobus plný nadšených studentů, kteří vyrazili v rámci Svatováclavské exkurze směr Sever. Na dlouhou cestu autobusem do Kutné Hory měl každý z nás připravený referát k danému místu.

První výsadek se odehrál v samotné Kutné Hoře, kde jsme se rozdělili na dvě party. V mé skupině jsme nejdřív navštívili mincovnu s prohlídkou kutnohorského stříbrného dolu. Pro jistotu, zdali někdo netrpí klaustrofobií, jsme podstoupili malou návštěvu ve sklepení, kde byla znázorněna práce horníků v dolech. Po absolvování této zkoušky jsme se prodírali tunely, kde se v minulosti kutalo stříbro. Chodby byly nízké a úzké, takže ti vyšší z nás museli ohnout svá záda, ale nakonec jsme vyšli zpět na světlo v plném počtu.

Poté jsme nahlédli do chrámu sv. Barbory. Někteří z nás využili chvilky volného času a pozorně si katedrálu prohlédli. Zbytek si zašel do místních kavárniček či cukrárniček na zmrzlinu, na čokoládku či na další jiné dobroty. Společně jsme se sešli i s druhou partou a šli k autobusu, který nás převezl do 4 km vzdáleného Sedlce.

V Sedlci jsme zamířili na hřbitov, který je znám díky místní Kostnici. Zde nás uhranuly různá uskupení z kostí a především lustr, který byl uprostřed místnosti. Jedna ze zajímavostí je, že zde bylo pohřbeno přes 30 000 lidí.
Po strašidelné návštěvě v Kostnici následovala prohlídka zámku Kačina. Zámeček nás okouzlil svou krásou a zajímavé vyprávění paní průvodkyně nás velice zaujalo. Na závěr prohlídky nás paní průvodkyně vyzkoušela z obsahu jejího výkladu.

Po těchto všech aktivitách na nás čekalo fyzické překvapení - výšlap na Blaník. Po téměř 2,5 kilometru jsme byli na vrcholu, ale to nebylo vše. Čekala na nás dřevěná rozhledna, ze které se nám naskytl překrásný výhled do okolní krajiny ozářené zapadajícím sluncem. Nakonec nás čekal zlatý hřeb celého výletu. Při sestupu z vrcholu na parkoviště jsme zabloudili. Za pomoci moderní techniky GPS jsme se zorientovali, a vyšli na lesní cestu, která nás dovedla k vysněnému autobusu a my mohli vyrazit zpět ke svým domovům.

Adam Vopelka, Simona Novotná, Natálie Petroušková

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout