Gymnázium Třeboň

Ohlédnutí za Švýcarskem

 Šestého září v noci jsme společně s CK VOMA včele s jejím majitelem a průvodcem v jedné osobě Zdeňkem Vondráčkem odjeli do Švýcarska.

Po probuzení jsme mohli z okna sledovat krásu Bodamského jezera a poté jsme navštívili Rýnské vodopády, které nás svoji mohutností, velikostí a masivností velice překvapily. Na tomto veletoku jsme se vyfotili a pokračovali jsme dál na hlavní cíl prvního dne – Luzern. V Luzernu jsme se prošli po historickém mostě Kapellbrücke, seznámili jsme se se švýcarskými cenami a udělali pár fotek, protože město ležící pod horou Pilatus je velice pěkné a klidné. Večer jsme odjeli na nocleh do Francie, kde jsme přespali ve Formuli 1.

V pondělí jsme všichni rádi vstávali, protože jsme měli v plánu navštívit čokoládovnu ve městě Broc. Zde jsme si interaktivní formou prohlédli historii čokoládovny, po které následovala vydatná ochutnávka. Nejdříve jsme mohli ochutnat pravé africké kakaové boby, lískové oříšky a mandle. Potom následovala ochutnávka toho nejhlavnějšího a toho dne nejočekávanějšího – čokolády. Po ní jsme se odebrali do obchodu, kde jsme každý něco utratil, někdo více, někdo méně. Po čokoládovně jsme odjeli na pobřeží Ženevského jezera do měst Vavey, kde jsme mohli vidět sochu Charlieho Chaplina a do města Montreux, kde byla rovněž socha, tentokráte Freddieho Mercuryho, který je zde rozptýlen. Poté jsme odjeli do hor do vesničky Grächen, kde jsme měli rezervovaný hotel. Za sebe si myslím, že hotel nám stačil a vyhověl ve všem.

Další den měl být a byl tím nejlepším. Ráno jsme odcestovali do Täsche, kde jsme přestoupili na vlak a jeli malebnou krajinou do Zermattu, který leží pod symbolem Švýcarska – Matterhornem. Z  Zermattu jsme vyjeli zubačkou na Gornergrat, do výšky 3130 metrů. Cestou jsme nádherně a jasně viděli již zmíněnou jehlanovitou horu, která se však po půl hodině obalila mraky a my byli rádi, že jsme ji viděli aspoň tu chvilinku. Na Gornegratu jsme také viděli nejvyšší horu Švýcarska a zároveň po Mont Blancu nejvyšší horu Evropy Dufourspitze, která je vysoká 4634 metrů. Později nás však zradilo počasí. A tak jsme místo plánovaného sešlapu, jeli opět zubačkou dolů do Zermattu, kde jsme si dali menší rozchod. Poté jsme se opět vrátili do Grächen. Někteří odpočívali, jiní se šli zase projít po vsi nebo k jezeru do kopců.

Poslední den jsme strávili skoro celý v autobuse, protože to byl den poslední. Po snídani, zabalení a naplnění autobusu jsme jeli navštívit město Locarno. Zastavili jsme na vysokohorském průsmyku Simplonpass, kde jsme se podívali na sochu orla. Poté jsme projeli Itálií po břehu jezera Lago Maggiore, které leží na hranicích se Švýcarskem. Tam jsme se také po pár chvílích vrátili a navštívili již zmíněné Locarno, kde jsme vyjeli zubačkou k poutnímu kostelu. Odtud jsme sešli zase zpět a dole jsme si dali rozchod. Někdo nakupoval suvenýry, někdo jídlo na cestu, někdo se jen tak procházel po pobřeží. Večer jsme si dali od pánů řidičů párky a jeli směr Česká republika. Myslím, že za celou naši partu můžu poděkovat panu Vondráčkovi za jeho dokonalý průvodcovský výkon, který nám celý pobyt velice zpříjemnil.

Dan Kunz 

Foto K.OtepkováFoto K.OtepkováFoto K.OtepkováFoto K.Otepková

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout