Gymnázium Třeboň

Svatováclavská exkurze 2015 - východní trasa

Letošní východní trasa se zaměřila na bližší poznání oblasti Horácka. První zastávkou byl památník dnes už málo známého akademického malíře a ilustrátora Františka Bohumíra Zvěřiny v Hrotovicích, kde jsme paní průvodkyni udělali k její velké radosti poměrně vysokou tržbu.

Poté jsme směřovali do dalešického pivovaru, který si pro svůj starobylý ráz vybral režisér Jiří Menzel jako jedno z míst, kde natočil svůj slavný film Postřižiny. Dozvěděli jsme se mimo jiné mnoho zajímavostí o natáčení některých slavných scén (např. výstup na komín či koupací scéna paní sládkové), prohlédli jsme si nejen historické prostory pivovaru, ale i jeho současný provoz. V prodejně nás zaujaly různé pivní šampony, gely a mýdla, neodolali jsme ani originálním sušenkám Sladovkám.

Následovala plavba po dalešické přehradě, která se pyšní nejvyšší sypanou hrází v Evropě a je s lehkou nadsázkou nazývána Horáckým mořem. Plavba na útulné lodi až k Wilsonově skále byla příjemným odpočinkem před výstupem na empirovou rozhlednu Babylon, pyšnící se titulem druhé nejstarší kamenné rozhledny u nás (po té kleťské). 105 schodů nikoho neunavilo a zbyl ještě čas na sběr kaštanů v nedaleké aleji.

Závěrečným bodem našeho programu byla procházka po Mohelenské hadcové stepi, která je z mnoha důvodů naprosto jedinečným evropským územím (hadcové podloží, stepní flóra a fauna, nanismus - zakrslý vzrůst…). Věřím, že východní výprava účastníky zaujala a že na ni budou i přes drobné žaludeční nevolnosti v zatáčkách Vysočiny dlouho vzpomínat.

Text a foto: Petr Kopeček, 25. září 2015
 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout