Vzdělávací pobyt v Berlíně

V termínu od 12. do 16. října se skupina vybraných žáků vyššího gymnázia spolu s velitelkou, paní učitelkou Benedovou, zúčastnila jazykového pobytu v Berlíně. V pondělí brzy ráno jsme vyrazili na cestu směr Berlín. Hned v Českých Budějovicích k nám přistoupila naše průvodkyně, která by se, dle mého, mohla ucházet o cenu „bavičky roku“. Hned se dala s námi do hovoru a nezapomněla nám vše alespoň třikrát zopakovat a vše řádně vysvětlit. Kromě ní přistoupili v Budějovicích další dvě školy. Další zastávka byla v Praze, kde jsme se nevyhnuli tradičním kolonám a po zdlouhavém čekání jsme na Černém Mostě nabrali školu z Mladé Boleslavi. Posledním bodem v ČR bylo malé město na severu republiky, kde nastoupili poslední účastníci zájezdu. A pak hurá do Německa.

Po příjezdu do Berlína nás čekalo muzeum Pergamon, se známou Ištařinou bránou. Poté jsme dostali rozchod na Alexanderplatz, kde se všichni rozběhli na nákupy do nedalekého Primarku. Ti, co na to neměli nervy, se mohli uspokojit v poněkud klidnějším nákupním centru Galeria. K večeru nás již koordinátor rozdělil do rodin, vždy po dvou lidech. Rodiny byly, až na výjimky, skvělé, jídlo dobré, teplo, čisto a zájem ze strany hostitelů jsme velice ocenili.

Druhý den jsme již povinně narukovali do místní jazykové školy Astur. Naši „nejchytřejší“ skupinu si vzal velice příjemný vyučující Herr Schmidt. Jeho hodiny byly zajímavé, rozuměli jsme naprosto všemu a opravdu jsme se nasmáli. Odpoledne nás již čekala prohlídka Postupimi a místa Postupimské konference, zámku Cecilienhof, kde nás nadchl velice srozumitelný výklad paní průvodkyně spolu s občasným vyrušováním v podobě paní učitelky ze základní školy, která svým žákům vše „velice“ nahlas překládala. Program nadále pokračoval procházkou k baroknímu zámečku Sanssouci, který všechny velice nadchl.

Třetí den se nám počasí moc nevyvedlo. Výuka proběhla v suchu a teple, ale pozdější procházka přes „celý“ Berlín nenechala ani jedny boty suché. První zastávkou byla známá East Side Gallery, nejdelší zachovalá část Berlínské zdi. Tu jsme si v silném dešti prohlédli, všichni jsme se vyfotili u obrázku líbajícího se Brežněva s Honeckerem a také jsme se od paní průvodkyně dozvěděli další zajímavosti o „sgrafitech“ a rekonstrukci celého Berlína. Další zastávkou byl Bundestag neboli Spolkový sněm, odkud jsme pak pokračovali (pěšky, v dešti) dále k Braniborské bráně, kde jsme si mohli všimnout i „rekonstrukce“ známého hotelu Adlon. Prohlédli jsme si také památník holocaustu, který paní průvodkyni připomínal labyrint, ve kterém by se mohla ztratit. Poté následovala projížďka vytápěnou a krytou lodí, kde byla možnost posilnit se na další cestu, v mém případě čerstvý Cheesecake (Šísake?) s horkou kávou. Poté naše cesta vedla přes Potsdamer Platz zpět na náměstí Alexanderplatz. Celí zmoklí a promrzlí jsme se rádi vraceli do našich vyhřátých nových domovů.

Čtvrtý den jsme opět začali školou, kterou jsme zakončili certifikátem na úrovni B1 (hurá, maturita v kapse) a vyrazili jsme znovu na náměstí Potsdamer Platz, kde nás čekala prohlídka moderního komplexu Sony Center a nákupy v centru Arkaden. Den jsme zakončili návštěvou berlínské Fernsehturm neboli televizní věže, kde nás uchvátil nezapomenutelný pohled na mlhu, přes kterou jsme neviděli absolutně nic, a tak jsme se museli spokojit s občerstvením v místním baru.

Náš poslední den byl velice zajímavý, navštívili jsme totiž interaktivní muzeum The Story of Berlin, které se nám všem moc líbilo, mohli jsme si totiž osahat naprosto vše. S muzeem byla spojena prohlídka atomového bunkru, který by obyvatelé Berlína využili v případě jaderného útoku na město, o kterém by však museli vědět alespoň dva týdny dopředu, protože právě tak dlouho trvá příprava tohoto „kolosu“ pro až 3 600 lidí. Náš pobyt jsme zakončili procházkou po zahradách zámku Charlottenburg. Poté již jsme se vydali na cestu k domovu.

Zájezd hodnotím jako celkově povedený. Kromě vzpomínek na špatné počasí, které nás pronásledovalo po celou dobu pobytu, si všichni odneseme vzpomínky na legrační momenty, které jsme si užili (hlavně s paní průvodkyní), na zábavného pana učitele a spousty památek, které jsme viděli. Věřím, že za celou dobu našeho pobytu jsme se něčemu v jazyce přiučili a doufám, že se tento projekt bude konat alespoň ještě jednou, protože má opravdu smysl.

Dominik Pešl, sexta

-------------------------------

Týden od 12. do 16. října strávilo 10 žáků našeho gymnázia (třídy VI., VII., VIII., 3., 4.) na studijně vzdělávacím pobytu v Berlíně. Byli skvělí a vytvářeli pohodovou atmosféru.

Příště s vámi jedu zase!
Milada Benedová