Obří šachy nově v atriu školy

Po vstupu čekala na členy šachového kroužku naší školy šachová úloha ze slavné partie, kterou sehráli v roce 1961 v Baku Vladimir Bagirov a Ratmir Cholmov. Cholmov v nastavené pozici nalezl nádherný a vyhrávající tah, o jehož nalezení se můžete ostatně pokusit také vy (vyluštění na konci článku).

...černý na tahu, najděte vítězný tah (po tomto tahu vám zbude navíc věž)!

V následné partii vyhrál šachový tým slavně a společnými silami nad vedoucím kroužku, konečnou pozici přikládáme jak na fotografii, tak na šachovém diagramu.

V příštích týdnech budou obří šachy otevřeny v případě hezkého počasí každé pondělí odpoledne, navíc se chystají šachové exhibice, ta první se Štěpánem Papáčkem, mistrem FIDE.

Za šachový kroužek s poděkováním vedení školy,

Martin Rosocha

Vyluštění diagramu: 1...Ve2!! dvojí úder - napadení dámy c3 a pěšce f2 - 2.Dxf6 (v případě krytí dámou po 2.Da1, by černý dostal po 2...Dxf2 3.Kh1 Dxg2 mat) 2...Vxe1 3.Kh2 gxf6 a černý s věží navíc vyhraje...