Po vlasti se svatým Václavem: směr Třeboň

Dne 30. 9. 2016 jsme se v 8 hodin ráno vydali směrem do Nadačního fondu pro vydru, kde jsme se dozvěděli zajímavé informace o opuštěných zvířatech a jejich pohnutých osudech. Měli jsme možnost shlédnout krmení slepé volavky a ochočené lišky, pochovali jsme si bezmála dvoumetrovou užovku a pohladili malého netopýra bez nohy. Kromě kuny a puštíka na nás udělaly velký dojem dvě dovádivé veverky, které se neustále dožadovaly naší pozornosti.

Poté jsme se vydali kolem Bertiných lázní přes centrum města do domu Štěpánka Netolického, kde jsme si vyslechli cenné informace o metodách a tehdejším technickém vybavení při stavbě rybníků na Třeboňsku. Shlédli jsme kratičkou videoukázku, vyzkoušeli interaktivní puzzle na procvičení názvů rybníků v okolí a pokochali se napouštěním soustavy zmenšenin rybníků zabudovaných do chodníku na dvoře. Někteří z nás využili i možnosti samostatně si prohlédnout současnou expozici Zikmunda a Hanzelky.

Po kratičké svačině směřovalo naše putování dále do kostela Panny Marie Královny a sv. Jiljí, kde jsme  si poslechli poklidné povídání o jedinečnosti památek uvnitř kostela (gotická socha třeboňské Madony z roku 1400, barokní hlavní oltář aj.). Vznešenou atmosféru samotného kostela ještě více umocnil náš žák Matěj Suchan z tercie, když zahrál skladbu na místní varhany z 18. století. Dále jsme si prošli křížovou chodbu a nahlédli též do přilehlé zahrady, ve které jsme se dozvěděli další informace o historii a současném účelu kostelní věže.

Prohlídku kostela jsme dokončili v pravé poledne a odebrali se do jídelny na oběd. Po obědě jsme se vydali k poslednímu bodu naší exkurze tj. na prohlídku státního zámku Třeboň, trasu B. Při bezvadném výkladu paní průvodkyně jsme se dozvěděli spoustu šťavnatých pikantností ze života Rožmberků a Schwarzenbergů, viděli např. jídelnu s jídelním servisem, kabinet nebo ložnici kněžny a knížete, salon a pracovnu knížete Adolfa Josefa.

Celou akci Po vlasti se svatým Václavem jsme za pěkného slunečného počasí ukončili ve 14:15 hodin před budovou školy.

Text: Petra Šálková Dufková