Svatováclavské exkurze 2017 - Blaník, Vlašim

V pátek 29. 9. se skupina žáků třeboňského gymnázia vydala na poznávací exkurzi do středních Čech. Prvním bodem programu byla návštěva Vodního domu a vodní nádrže Želivka. Oboje se nachází na území evropsky významné lokality Želivka. Paní průvodkyně nám řekla zajímavá fakta k historii této vodní nádrže, svým výkladem nám také objasnila, proč je právě tato oblast součástí Natury 2000. Ve vodní nádrži žije ryba bolen dravý, který se zde přirozeně rozmnožuje bez zásahu rybářů. Na tomto území se také vyskytuje kuřička hadcova, rostlina, která roste pouze na hadcových skalách Českého masivu a je tedy endemickým druhem. Při návštěvě hráze vodní nádrže jsme mohli vidět šachtu, ve které zimuje netopýr černý.

Poté jsme popojeli autobusem do vesnice Hulice, kde jsme navštívili v budově bývalé školy expozici včelařství. Další zastávkou byl zámecký park ve Vlašimi. Zde jsme měli možnost projevit naši kreativitu a probudit uměleckou múzu. Dominantou tohoto parku je Čínský pavilon, jehož podobu jsme se snažili zvýtvarnit, a některá díla se opravdu vydařila.

Posledním a nejnáročnějším bodem programu byl výstup na horu Blaník. Již cestou tam nám paní Drábková kromě svých skvělých organizačních schopností ukázala také své básnické střevo, když nás v autobuse učila báseň „Tam kde se Blaník promodrává“. Výšlap nahoru byl náročný, na vrcholu Blaníku jsme si vychutnali občerstvení, někteří ještě vylezli na rozhlednu a poté opět již plní sil jsme vyrazili dolů směrem k parkovišti, kde na nás čekal autobus a mohli jsme tak vyrazit zpět k domovu.

text: Tereza Cuřínová

foto: Jiří Záleský