Známý – neznámý básník?

Byl pozdní večer - první máj - večerní máj,

byl lásky čas.

Hrdliččin zval ku lásce hlas,

kde borový zaváněl háj.

(K. H. Mácha, Máj)

A je tu květen! S příchodem pro mne nejkrásnějšího měsíce roku si mnozí z nás vzpomněli na verše z Máchova Máje. A to nejen pod rozkvetlou třešní.Vy také?

Dnes ale nechci hovořit o Karlu H. Máchovi. Chtěl bych Vám představit jiného básníka. Básníka, textaře i malíře v jedné osobě. Výjimečného člověka, který výrazně ovlivnil český kulturní život 60. let minulého století a který je pro veřejnost stále básníkem neznámým. Po nezdařeném Pražském jaru a následné vojenské okupaci v roce 1968 odešel do exilu, odkud se po více jak 20 letech opět navrátil do své vlasti. Tím básníkem je Jan Schneider. Písecký rodák, autor řady básnických sbírek, povídek a hudebních textů písní, které zpívali například Václav Neckář, Marta Kubišová, Eva Pilarová či Waldemar Matuška. Málokdo ví, že je i autorem prvního českého divadelního muzikálu Gentlemani (1967). V Mnichově pracoval v rozhlasové stanici Svobodná Evropa, kde se přátelil i s písničkářem Karlem Krylem.

S Janem Schneiderem jsem se seznámil díky našemu panu školníkovi Liškovi, který byl dlouholetým přítelem celé rodiny. Jan Schneider, který našel nové bydliště v Třeboni, několikrát přijal naše pozvání ke studentským besedám. Jeho literární čtení v aule školy se pokaždé setkalo se zájmem studentů. Škoda, že Jan Schneider již není mezi námi. Jeho básně a povídky ale naleznete v naší žákovské knihovně. Některé knihy nám daroval sám autor, některé jsme obdrželi později od jeho manželky. V letošním roce žákovské knihovně rodina Schneiderova věnovala poměrně velké množství knih z pozůstalosti samotného autora, za což jim velice děkujeme. Tyto knihy jsou nyní k dispozici Vám všem. Přijďte a seznamte se s tvorbou básníka, jehož jméno je v českém literárním světě do určité míry stále opomíjeno.

Text a foto: Zdeněk Kučera