Virtuální prohlídka

Virtuální prohlídka

 Profily učitelů

 Naši sponzoři

 Kontakt

NÁZEV ŠKOLY:
GYMNÁZIUM, TŘEBOŇ,
NA SADECH 308

Adresa školy:
Na Sadech 308, 379 26 Třeboň

Sekretariát:384 722 612
Ředitelna:384 722 315
Email:gymnaz@gymtrebon.cz

Zřizovatel: Jihočeský kraj,
U Zimního stadionu 1952/2,
370 76 České Budějovice

Svatováclavské exkurze 2019

V pátek 27. 9. 2019 se opět celá škola vypraví na Svatováclavské exkurze. Tentokrát jsou exkurze věnované významným rybníkářům. Nabízíme celkem 8 tras, vybírejte pečlivě. Čas odjezdu je daný, čas návratu se pokusíme dodržet, cena je kalkulována při plně obsazeném autobusu.
Pokud o některou trasu bude malý zájem, vyhrazujeme si možnost tuto trasu zrušit a zapsaní zájemci si musí vybrat jinou.
Tyto informace jsou vyvěšené i na nástěnce u šaten. Systém zapisování bude probíhat na stejném místě následujícím způsobem:
Pořadí zápisu na exkurze je určeno takto:
Středa 4. 9. - VIII, 4. ročník, VII, 3. ročník
Čtvrtek 5. 9. - VI, 2. ročník, V, 1. ročník
Pátek 6. 9. – IV, III, II, I.
 
Na zápisovém listě bude nachystaný přesný počet míst, kolik bude kapacita exkurze.
 
1. Sverovýchod – Kutná Hora, Malešov Čas: 7:30 - 19:00, cena 500,-  Kč.
V Kutné Hoře se podíváme nejen na nejznámější historické památky na povrchu, ale zajdeme i do podzemí do středověkého dolu. Druhou zastávkou je Malešov, což je rodiště Mikuláše Rutharda – jednoho z prvních rybníkářů. Po tvrzi nás provede přímo její majitel – kdo má středověký úbor, je vhodné si ho vzít s sebou. Malešov je i místem významné bitvy, takže si uděláme krátký pěší výlet z Malešova na Sion (ve stopách husitů). Další drobné zastávky budou cestou. Jako příklad uvádíme Želivku (zdroj vody pro Prahu a okolí) nebo rozhlednu u Sezimova Ústí.
 
2. Sever – Praha židovská, netradičně vlakem. Čas 7:00 - 20:00, cena 200,-Kč.
Účastníci exkurze si prohlédnou významná místa spojená s židovským obyvatelstvem Prahy. Vedle objektů koncentrovaných v někdejším ghettu (Staronová synagoga, Maiselova synagoga, Pinkasova synagoga, Španělská synagoga, starý židovský hřbitov) jsou na programu i další památky (Karlův most, Jeruzalémská synagoga, nový židovský hřbitov na Olšanech).
 
3. Severozápad – Sedlčansko Čas 8:00 – 17:00, cena 350,- Kč.
Sedlčany jsou spojené se jménem  Jakuba Krčína, a proto navštívíme místo jeho posledního odpočinku v Obděnicích a tvrz v Křepenicích, kterou si nechal postavit na „důchod“. Další zastávkou je Vysoký Chlumec, kde se nachází skanzen lidové architektury a lidových řemesel z této oblasti. Na závěr si uděláme pořádnou procházku v NPR Drbákov – Albertovy skály, která se rozkládá na úbočí nádherného kaňonu Vltavy.
 
4. Západ – Šumava  Čas 7:30 – 18:00, cena 380,- Kč
První zastávkou je Dub u Prachatic, kde se nachází malý novogotický zámek, který jeho majitelé doslova vzkřísili z popela. Podíváme se, jak nadšenci zrekonstruovali vnitřní i venkovní prostory. Další na řadě je obec Rejštejn a blízký objekt Čeňkovy pily s funkční vodní elektrárnou Vydra. Pak se přesuneme do Srní, kde navštívíme vlčí výběhy a uděláme si kratší procházku k Hauswaldské kapli. Na zpáteční cestě se ještě zastavíme v Netolicích, rodišti dalšího z významných rybníkářů – Štěpánka Netolického.
5. Jih – Povodí Lužnice a pískovny Čas 8:00 - 15:00, cena 250,-.Kč
Při našem letošním putování zamíříme i na jih podél řeky Lužnice. Nejprve se podíváme, jak vypadá tato řeka ve svém přirozeném toku v NPR Stará a Nová řeka, co v ní a okolo ní roste, běhá a plave.
Lužnice, která napájí celou řadu třeboňských rybníků, je současně i zdrojem písku, který se těží jižně od Třeboně. Podíváme se na pískovnu Cep II, kde se aktivně těží a na pískovnu Cep I, kde již byla těžba ukončena a proběhly rekultivace. Na závěr navštívíme PR Pískovna u Dračice, která představuje unikátní suché a písčité biotopy, které z jiných částí Třeboňska již zmizely. 
 
6. Třeboňsko pěšky –  Lutovská rybniční soustava, Čas 8:15 - 14:00. Cena cca 100,-.Kč
Autobus nás ráno popoveze na rozvodí. Zde uvidíme dílo Jakuba Krčína – Novou řeku. Po turistické značce si postupně projdeme Lutovskou rybniční soustavu, která je dílem Mikuláše Rutharda, abychom na konci svého putování dorazili k jezu Pilař, kde začíná Zlatá stoka, spojená se jménem Štěpánka Netolického. Cestou nebudeme jenom pochodovat, ale bude nás doprovázet terénní biolog, takže se něco dozvíme i o rostlinách a živočiších, které cestou potkáme.
 
7. Třeboňsko – na kole. Čas 8:00 – 15:00, cena 0 Kč.
Cílem je Kardašova Řečice, délka a konkrétní trasa bude upřesněna podle přihlášených. Rozsah 50 – 70 km.
 
8. Třeboň – den s kastelánem. Čas 8:00 – 13:20,  cena 100,-.Kč
Kdo nechce nikam jet, může s námi navštívit Třeboňský zámek, kudy nás netradičně provede přímo jeho kastelán. V prostorách zámku se nachází i Dům přírody Třeboňska, takže ten nemůžeme vynechat. Abychom se i trochu hýbali, nakonec projdeme stezku zdraví Hrádeček. 
POÚTSTČTSONE
                                          

 Provozní informace

Karneval pro nižší gymnázium

30. 1. 2020 - karneval pro nižší gymnázium

Přijímací zkoušky nanečisto

Sobota, 18. ledna 2020 od 8.00

>> více

Pololetní prázdniny

Pololetní prázdniny 31. 1. 2020

Humanitní a přírodovědný kurz

Ve dnech 23. 1. a 24. 1. 2020 se uskuteční humanitní a přírodovědný kurz pro žáky VIII. a 4. ročníku.

>> více

Pedagogická rada

27.01.2020 od 14.00 hod.

Odpoledne otevřených dveří

21.01.2020 od 15.00 do 17.00

Jsme partnerská škola
UNESCO

in support of UNESCOs 70th Anniversary Celebrations

Partneři školy

Jihočeský krajUnescoPřírodovědecká fakulta UKEvropské strukturální a investiční fondyMasarykova universitaStátní oblastní archív Třeboň