Svatováclavská exkurze 2019 - jih

Hned ráno, po dešti, jsme vyrazili společně autobusem na Rozvodí Staré a Nové řeky. Tam nám vedoucí exkurze Mgr. Štěpánka Otepková sdělila zajímavé informace o pramenu a toku řeky Lužnice, o její stavbě, využití a funkci v krajině.

Našimi dalšími zastávkami byly nejnebezpečnější jez smrti v ČR - Pilař, pískovna Cep II, přírodní rezervace Meandry Lužnice, přírodní rezervace Dračice a přírodní památka Pískovna u Dračice. Po cestě jsme se dozvěděli  novinky ohledně těžby štěrkopísku, způsobů rekultivace, fauny a flory v okolí pískoven, viděli jsme právě probíhající těžbu písku a příjemně se prošli. Po cestě jsme našli spoustu hub a zažili i zábavu. Někteří byli pobaveni hopsáním mezi kravinci, jiní se legračně lekli, když nedaleko od nich vyskočila z křovin srnka. Někteří další byli spokojeni, že našli zajímavé kameny nebo se stali svědky páření sarančat, vážek či skokanů zelených.

Během cesty žáci vyplňovali pracovní listy a jistě se přitom těšili i na slíbenou odměnu pro nejlepší skupinku řešitelů – čokoládový dort s polevou ;-)

Exkurzi jsme zdárně absolvovali a na závěr cesty jsme si užili i závod s časem (s podnázvem „autobus versus vlak“), který jsme těsně o několik vteřin vyhráli a žáci tak měli možnost v klidu naskočit do vlaku, který je zavezl až domů.

Text: PŠD

Foto: LKO, PŠD

RozvodíNová ŘekaCep IIVýklad M. BoudyLužnice u Dvorů nad LužnicíDračicepískovna DračiceNajdete pářící se sarančata?píškovna Dračice