Gymnázium Třeboň

Svatováclavská exkurze - severovýchod

Po dvou letech jsme se opět v rámci Svatováclavské exkurze směr severovýchod vypravili do Kutné Hory, která okouzluje svou bohatou minulostí mnoho lidí.

První zastávka byla u chrámu sv. Barbory, kde jsme měli možnost si prohlédnout okolí katedrály a využít chvilku volného času na občerstvení. Pak jsme navštívili kutnohorský stříbrný důl. Prohlídkový okruh přibližuje celý proces, kterým musela projít stříbrná ruda, nežli se z ní vyrazila mince. Seznámili jsme se středověkým způsobem těžby, zpracováním surového stříbra a s technologií ražby mince. Viděli jsme původní velký těžní stroj na koňský pohon, takzvaný trejv. Vybaveni svítilnou, helmou a hornickou halenou s kápí, takzvanou perkytlí, jsme se prodírali úzkými a nízkými chodbami, kde se v minulosti těžilo stříbro.

Druhou zastávkou byl Malešov, což je rodiště Mikuláše Rutharda – jednoho z prvních rybníkářů. Po tvrzi nás provedl přímo její majitel, který celou tvrz rekonstruoval.

Malešov je i místem významné bitvy, takže jsme si udělali krátký pěší výlet z Malešova na zříceninu hradu Sion. Šli jsme po naučné stezce Cesta husitských hejtmanů, kde jsme se např. seznámili se životem hejtmana Jana Roháče z Dubé nebo soustavou mlýnů na říčce Vrchlici.

Po cestě zpátky jsme se jen z autobusu podívali na nádrž Želivku, která je zdrojem vody pro Prahu a okolí. Z časových důvodů jsme už nestihli zastávku na rozhledně u Sezimova Ústí.
 

Texta a foto: Ivana Kubínová

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout