Gymnázium Třeboň

Svatováclavská exkurze 2019 - Jih

 Hned ráno před odjezdem na rozvodí Staré a Nové řeky nás ve škole přivítal Jakub Klíma - student Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, který nás po celou dobu provázel výletem, jehož hlavním  tématem byla pouť za slavnými třeboňskými rybníkáři. Autobus nás tedy dovezl na Rozvodí vybudované Jakubem Krčínem z Jelčan, kde jsme si mohli  zkusit nachytat do sítí vodní živočichy (např.  jepice, bruslařky, vodoměrky) nebo si na písečné pláži postavit vlastní rybník. Báječně to šlo Mirce Kubešové z oktávy, která je pro stavbu rybníka přímo zrozená. 

Z Rozvodí jsme se vydali po trase dlouhé 5 kilometrů směrem Lutová a cestou se snažili pojmenovávat stromy, rostliny a sbírali jsme houby. Na jednom odpočívadle nám Jakub ( z 21. století) podal výklad o stavitelích rybníků. Kromě jiného nám řekl, že rožmberský regent  Jakub Krčín z Jelčan navázal na Štěpánka Netolického a r. 1571 založil rybník Nevděk (dnešní Svět), kvůli kterému nechal zbourat část Třeboně. Takže stavba rybníků byla vykoupená také lidským utrpením. Od roku 1584 pět let budoval největší rybník Rožmberk, který se nachází přímo na Lužnici. Zatímco Štěpánek Netolický byl spíše rybniční hospodář, Jakub Krčín z Jelčan byl odvážný houževnatý stavitel. 

Během našeho výletu došlo také k " nečekané ztrátě v neprostupných chlumských hvozdech" jak vtipně poznamenal jeden oktaván. Ztratila se nám totiž Adéla, ale díky mužnému Kubovi byla během dvaceti minut nalezena.

Při naší půldenní exkurzi jsme rezonovali s přírodou, užívali si harmonie babího léta blahodárné  jihočeské třeboňské krajiny. 

Milý Jakube Klímo, děkujeme za fundovaný výklad, přátelský doprovod a těšíme se na další shledání.

Svatý Václave, patrone země české, děkujeme za tento den.

Text, foto: Hana Bušková

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout