Putování Středočeským krajem

V úterý 29. září 2022 se parta 39 studentů vydala se dvěma pedagogy (J. Havlová a Z. Kučera) na svatováclavskou exkurzi s názvem Po stopách Karla Čapka a historie vězeňského lágru Vojna.

Dopoledne účastníky výletu čekalo muzeum ve Strži, kde je dvě profesionální průvodkyně provedly prvorepublikovou vilou, ve které žil v letních měsících v letech 1935 - 1938  Karel Čapek s manželkou.

Zasloužený oběd všechny čekal v zámecké restauraci v Dobříši. Žáci si také prohlédli přilehlý francouzský park a anglickou zahradu, někteří zavítali do centra města.

Odpoledne strávili gymnazisté v Památníku Vojna u Příbrami, kde v letech 1947 - 1949 býval zajatecký tábor pro německé válečné zajatce, poté v období 1949 - 1951 tábor nucených prací a následně vězeňské zařízení pro politické vězně komunistického režimu z let 1951 - 1961. Vojna je poslední lokalita, kde se zachovaly některé autentické vězeňské objekty z doby komunistické perzekuce. Z 16 historicky nejdůležitějších staveb, které se zde dochovaly, si žáci prohlédli např. budovu velitelského tábora, korekci, bunkr, kulturní dům, ubytovací objekt a někdejší vězeňskou ošetřovnu a další, situované mezi bývalými uranovými šachtami Vojna  č. 1 a 2.

Do Třeboně se turisté vrátili přesně podle plánu po 18. hodině. Poznávací výlet se vydařil.

Text: Mgr. Jana Havlová

Foto: Mgr. Z. Kučera