Svatováclavské exkurze 2022 - Český Krumlov

Český Krumlov aneb běžíš? Běžíme.

Během každoročních svatováclavských exkurzí se jedna výprava konala do nedalekého Českého Krumlova, kde měla velice nabitý program. Na studenty napříč ročníky dohlížel učitelský sbor ve složení Štěpánka Otepková, Hana Bušková a moje maličkost. Ihned po příjezdu se exkurze rozdělila na dvě menší skupiny, přičemž jedna se vydala nahoru (na Křížový vrch) a druhá dolu (do grafitového dolu). Studenti jdoucí nahoru se tak věnovali sportu a náročný kopec skoro až vyběhli, přičemž následně si nahoře vyslechli zajímavý výklad správce kaple. Druhá skupina mezitím zažívala vzrušení z jízdy hornickým vláčkem, na sobě pak měla gumáky a pláštěnky. Když oběma skupinám skončila první část programu, doslova během se přesunuli na zámek v Českém Krumlově, kde se vyplatila moje druhá práce průvodce na zámku a studentů jsem se s radostí ujal a trochu jinou verzí prohlídky jim představil „můj“ zámek. Studentům jsem ukázal navíc další místnost, kam se normálně nechodí a nechal je i náhlednou do Plášťového mostu. Následně měli studenti opravdu kratičký rozchod, po kterém se opět rozdělili na dvě skupiny a vydali se opět buď vzhůru, nebo dolů. Po absolvování druhé části programu se již značně unavení studenti následně rozloučili s Českým Krumlovem a ve čtyři hodiny již byli zpátky v Třeboni.

Jelikož byl o exkurzi nemalý zájem, byla celá naplněná a studenti z nižších ročníků ani neměli šanci se též zapsat. I proto ihned po exkurzi proběhla stručná diskuze mezi organizátory a ihned jsme se shodli, že tuto exkurzi přímo musíme zařadit i příští rok mezi možnosti svatováclavských exkurzí.

Text: Matěj Vačkář

Foto: Štěpánka Otepková