Prožít si příběh Leni

Ve dvou uplynulých únorových dnech proběhl tříhodinový tandem pro žáky 1. ročníku. Lektorka Lucie Mylerová Paurová nabídla vyučujícímu češtiny Petru Kopečkovi svůj vlastní program prezentující knihu Říkali mi Leni od spisovatelky Zdeňky Bezděkové. Žáci si tak mohli na základě různých aktivit prožít příběh hlavní hrdinky a lidí kolem ní, seznámili se s dobovým kontextem, tematikou odebrání dětí českým rodinám a jejich umisťování do rodin německých, programem Lebensborn a došlo také na virtuální vzpomínky pamětníků oněch událostí. Ve výuce byly využity prvky dramatické výchovy (i učitelé vystupovali v rolích), asociativní metody, forma živých obrazů i závěrečná diskuse. Tento pozoruhodný autorský program uskutečnila paní lektorka také při tandemovém vyučování v tercii a kvartě ve spolupráci s učiteli Jarmilou Ďoubalovou a Zdeňkem Kučerou.

Text a foto: Petr Kopeček, 29. 2. 2024