Kořeny a křídla (bez hranic)

Ve středu 5. června 2024 u nás proběhne česko-rakouský projekt, kterým otevíráme možnosti spolupráce mezi naším a gmündským gymnáziem ze sousedního Rakouska. Součástí projektu je středeční zážitkový workshop Paměti národa pro tercii a rakouské studenty a celotýdenní výstava v aule, kterou vytvořili sami žáci a která si klade za cíl výtvarně zmapovat vzájemné kulturní a sociální potkávání v průběhu dějin očima nastupující generace, která není tolik zatížená křivdami minulosti.

"Uctít minulost, poučit se z ní, žít přítomností a společně se dívat do budoucnosti, protože existujeme tady a teď. Nestát na místě, dívat se dopředu a společně hojit jizvy dějin. Objevovat, co máme společného, co máme rádi a co nás spojuje. Jsou to společné kořeny, společná historie nebo něco víc? Známe sami sebe vlastně dostatečně dobře na to, abychom byli připraveni poznat své sousedy na druhé straně hranice bez předsudků?"

"Wurzeln und Flügel (grenzenlos) - Die Vergangenheit zu ehren, aus ihr zu lernen, in der Gegenwart zu leben und gemeinsam in die Zukunft zu blicken, weil es uns hier und jetzt gibt. Nicht stillstehen, nach vorne schauen und gemeinsam die Narben der Geschichte heilen und dabei entdecken, was wir gemeinsam haben, was uns gefällt und verbindet. Sind es gemeinsame Wurzeln, gemeinsame Geschichte oder doch mehr? Kennen wir uns eigentlich selbst gut genug, um unsere Nachbarn auf der anderen Seite der Grenze aufgeschlossen kennen zu lernen?"

Na účast v projektu "Kořeny a křídla (bez hranic)" jsme přizvali naše terciány a žáky spřáteleného gmündského gymnázia - ti společně připravili výstavu v aule a ve středu 5. června se zúčastní zážitkového workshopu "Byli to naši sousedé", který pro nás pořádá Paměť národa a s jehož cíli se můžete seznámit zde. Výstava bude přístupná v aule celý týden, žáky po ní provedou při hodinách anglického jazyka terciáni.

Více informací zde

Jarmila Ďoubalová