Po vlasti se svatým Václavem - západ

Západní trasa celoškolní exkurze 4. dubna 2013 vedla po ose důmyslného technického díla – Schwarzenberského plavebního kanálu.

První zastávkou ale bylo méně známé bývalé letní sídlo rodiny Schwarzenbergů v Červeném Dvoře, nyní účelově využito jako psychiatrická léčebna závislostí. Všechny zúčastněné naprosto ohromilo vynikající podání a přiblížení problematiky lidských závislostí, způsobů a účinnosti terapie, a to z úst pana Jiřího Dvořáčka, primáře a zároveveň ředitele celého zařízení. Studenti měli jedinečnou možnost nahlédnout do nádherně zrenovovaných historických sálů, kde probíhají různé typy terapii, zároveň i do pokojů klientů léčebny. Procházce rozsáhlým, dendrologicky výjimečným parkem s naučnou stezkou počasí a časové možnosti příliš nepřály, ale výhledy do zasněženého parku ze zámeckého balkónu byly alespoň drobnou náhradou.

Poté se výletníci přesunuli do nedalekého městečka Chvalšiny, ve kterém se r. 1735 narodil ing. Josef Rosenauer, tvůrce Schwarzenberského plavebního kanálu. Moderně zpracovaná expozice umožnila návštěvníkům pochopit pozadí vzniku takto výjimečného technického díla, mohli si prohédnout řadu dochovaných technických dokumentů, fotografií, dobových map i měřicích přístrojů. Za pozornost stojí také 6 m dlouhý krajinný model celé stavby se světelným ovládáním.

Odpoledne bylo věnováno krásným zimním procházkám přímo podél plavebního kanálu a s výstupem k Jelenímu jezírku, ukrytému nedaleko tzv. Medvědí stezky.

Text a foto: Petr Kopeček