Gymnázium Třeboň

Po vlasti se svatým Václavem - sever

Severní trasa vedla po Středočeském kraji a byla to nejdéle trvající exkurze.
Naši první zastávkou byly štoly v Kutné Hoře, kde jsme si prošli „cestu stříbra“, která je dlouhá přes čtvrt kilometru a přiblížili si, jak musel vypadat život kutnohorských horníků. Viděli jsme trejv (= těžní stroj poháněný koňmi), huť, mincovnu a průvodce nám zde podal kompletní přednášku o zpracování stříbra. Poté jsme navštívili chrám sv. Barbory a zamířili do kostnice pod kostelem Všech svatých v Sedlci, která je zdobena převážně lidskými kostmi, a jsou zde uchovány ostatky přibližně 40 000 lidí.
Další naší zastávkou se stal zámek Kačina – nejvýznamnější stavba empírové architektury v Čechách, kde jsme absolvovali prohlídku s průvodkyní a seznámili se s historií rodu Chotků. Viděli jsme elektrárnu Chvaletice a překladiště uhlí na Labi – „krásu“ naší lidské práce. Výstup na Blaník nás všechny zaručeně zahřál a nahoře jsme se za to odměnili občerstvením. Poslední zastávkou bylo bojiště u Jankova, které jsme navštívili za soumraku, což místu dodávalo zvláštní atmosféru.
Text: Kristýna Davidová
Foto: Ivana Kubínová

Kutná HoraKutná HoraKutná HoraChrám sv. BarboryKostniceKostniceKostniceZámek KačinaZámek KačinaZámek KačinaZámek KačinaCesta na BlaníkCesta na BlaníkCesta na BlaníkCesta na BlaníkBlaníkVeřejová skála

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout