Cíle předmětu

Předmětu český jazyk a literatura je na našem gymnáziu věnováno v rámci platného učebního plánu od tří do pěti hodin týdně v osmiletém i čtyřletém gymnáziu. Je završen povinnou maturitní zkouškou a zahrnuje tři disciplíny – jazyk, stylistiku (a rétoriku) a literaturu. Snažíme se je v hodinách co nejefektivněji propojovat. Prioritou je u nás četba hodnotné české i světové literatury – hledání motivací pro rozvoj tzv. čtenářské gramotnosti věnujeme maximum času. Podporujeme čtenářské nadšení našich žáků neustálým doplňování titulů v žákovské i učitelské, velmi nadstandardně vybavené, knihovně, už několik let se nám daří provozovat projekt Přečti a vrať, založený na dobrovolném dárcovství oblíbených knih.
V rámci předmětu český jazyk a literatura pořádáme velký počet motivačních akcí – odborných exkurzí, návštěv divadel, pořádání besed se zajímavými osobnostmi, diskusních fór či novinářských workshopů.

Učebnice

Soutěže a olympiády

• naše gymnázium se pravidelně účastní recitační soutěže, olympiády v českém jazyce,celostátní rétorické soutěže
  • konkrétní informace naleznete v Aktualitách