Chemie na gymnáziu

Cílem tohoto přírodovědného předmětu je, aby žáci získali hlubší představu o molekulové stavbě látek a základních chemických a biochemických dějích.Důraz je kladen na souvislosti s ostatními přírodovědnými obory a ochranu životního prostředí. Žáci jsou vedeni k tomu, aby rozuměli základním chemickým dějům probíhajícím v přírodě nebo využívaným v každodenním životě či průmyslu, zvládli základní chemické výpočty, aplikovali své znalostiv laboratorních cvičeních a zároveň účinně spolupracovali ve skupině.

Pro výuku je  dispozici odborná učebna vybavená moderní didaktickou technikou a chemická laboratoř. Náplň laboratorních cvičení je volena v souladu s předpisy bezpečnosti práce.

Na předmět navazuje ve 3. a VII. ročníku přírodovědný seminář (PŘS) a ve 4. a VIII. ročníku seminář a cvičení z chemie (SCH). Maturitní zkoušku lze skládat v rámci profilové části.

Žákům pomáháme nad rámec výuky s přípravou na oborové soutěže, jako je např. Chemická olympiáda či online kurz Talnet. Výuku se snažíme doplňovat odbornými exkurzemi, kde využíváme nabídek různých vědeckých pracovišť či přírodovědeckých fakult.

V souvislosti s novým areálem chemie - učebnou a laboratoří - se také snažíme "zapálit pro chemii" i žáky z třeboňských ZŠ.  Pravidelně ke konci školního roku, v červnu, připravujeme ve spolupráci s angličtináři dvouhodinový blok chemikých pokusů, her a kvízů. Cílem je umožnit jim práci v moderní chemické laboratoři, vyzkoušet si jednoduché pokusy s nezávadnými látkami, rozšířit si anglickou slovní zásobu o chemické termíny a celkově zažít chemii trochu jinak.