Nacházíte se zde: Úvodní stránka / O Škole / Historie

Řez smrku, který 95 let zdobil průčelí gymnázia

Budova gymnázia byla postavena v roce 1906. Čtyři roky poté byly vysázeny před průčelím budovy a v jejích rozích 4 smrky (kopie starých pohlednic si prohlédněte v kapitole Historie školy - http://www.gymtrebon.cz/c-17-historie.html ). Před kanceláří účetní můžete na stěně vidět památečnou fotografii, na které jsou vidět i vzrostlé smrky v rozích budovy. Vichřice v prosinci roku 1986 ulomila vrchol smrku na severní straně (stejně jako zlikvidovala 2 velké komíny na střeše budovy, které se zřítily do půdních prostor a vážně poškodily krytinu) a ten musel být pokácen. Vyprávět by vám o tom mohl školník Milan Liška. Dva smrky před průčelím budovy rostly 95 let - až do roku 2005, kdy musely být z bezpečnostních důvodů pokáceny. Díky šťastnému nápadu zůstal zachován řez jedním z nich - ten dnes zdobí prosklennou vitrínu v areálu biologie.

V prosinci 2015 jsme nechali řez odborně prozkoumat dendrology z Botanického ústavu AV ČR, Vít Pejcha a Zdeněk Brož pečlivě spočítali letokruhy a dovolili tak vyznačit na řezu některá důležitá data, stejně jako pomohli přesně určit stáří stromu. Co všechno se dá vyčíst z tvaru, síly a hustoty letokruhů, se můžete dozvědět třeba na gymnáziu v hodinách biologie.

Předkládáme některé zajímavé fotografie, které dokládají historii stromů před budovou školy. Stávající smrky byly vysázeny na jaře roku 2006 - snad můžeme prozradit, že v kořenech jednoho z nich je zakopaná láhev s památečnými předměty, kterou zde pro budoucí generace uschovali tehdejší oktaváni - jedním z nich byla třeba naše psycholožka Tereza Maříková...

Anna Kohoutová

Budova těsně před pokácením smrků 12. 9. 2005Po pokácení smrků 13. 9. 2005Budova necelé dva roky po osázení nových smrků na jaře 2008Jeden s unikátních pohledů na školu bez stromůÚnor 2014Listopad 2015Dendrochronologie v praxi, Zdeněk Brož a Vít PejchaDendrochronologie v praxiDendrochronologie v praxiDendrochronologie v praxiVitrína v areálu biologie, kterou kromě původní sbírky zdobí i řez smrkuVitrína v areálu biologie