Učená společnost České republiky

Učená společnost České republiky sdružuje významné vědce působící na českém území. Pro své členy uspořádala na přelomu září a října 2017 naučnou exkurzi, jejíž součástí byla i prohlídka našeho gymnázia a živá debata o jeho historii, úrovni a dalším směřování. Špičkoví čeští vědci se živě zajímali o podmínky, jaké mají naši žáci ke studiu přírodních i humanitních věd. S neskrývaným zájmem si prohlédli celou školu - aulu, knihovnu i vybavení biologického areálu a bombardovali zvídavými dotazy paní ředitelku. V omezeném čase se chtěli dozvědět alespoň něco málo o konkrétních výsledcích našich žáků, jejich aktivitách a dalším směrování, o možnostech našeho členství v síti přidružených škol UNESCO. Zajímali je významní absolventi, naše spolupráce s vědeckými institucemi, knihy v naší knihovně, časopisy, které odebíráme, učební pomůcky, které využíváme.

Mezi našimi hosty byli např. bývalá předsedkyně Adademie věd ČR i Učené společnosti ČR Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc., bývalý předseda AV ČR i Učené společnosti ČR Prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc, významný český astronom a astrofyzik  a popularizátor vědy RnDr. Jiří Grygar, CSc., historik Prof.PhDr. Ivan Hlaváček, CSc., významný třeboňský biolog RNDr. Jan Květ, CSc., imunoložka Prof. MUDr. Helena Tlaskalová Hogenová, DrSc či zakládající člen Učené společnosti ČR neurofyziolog Prof. RNDr. František Vyskočil, DrSc. Paní ředitelku potěšila přítomnost syna významného české básníka Viléma Závady RNDr. Jana Závady, DrSc., který je také jedním ze zakládajících členů US ČR, zabývající se genetikou virů a molekulární onkologií.

Naši významní hosté se na závěr podepsali do naší pamětní knihy, sympaticky popřáli našemu gymnáziu úspěch a nabídli několik zajímavých možností spolupráce. Nechte se překvapit.

Anna Kohoutová

ps: při příležitosti návštěvy Třeboně navštívila Učená společnost mimo jiné i sídlo našeho partnera - Státní oblastní archiv v Třeboni, prohlédněte si krásné fotografie

Přivítání představitelů Učené společnosti České republiky Zleva Helena Illnerová, Jiří Grygar, vpravo v tmavé vestě Václav PačesVyprávění o historii našeho gymnáziaProhlídka knihovnyV pruhovaném bývalá předsedkyně AV ČR Helena IllnerováSyn spisovatele Viléma Závady Jan