Gymnázium Třeboň
Nacházíte se zde: Úvodní stránka / O Škole / Historie

Památka obětem ŠOA

Problematika snahy nacistického Německa o vyhlazení židovského národa – šoa/holocaust je nedílnou součástí moderních dějin a na její dozvuky je možné narazit i v současné době. Symbolem tohoto zločinu se stal vyhlazovací tábor Osvětim, který osvobodila Rudá armáda 27. ledna 1945. Rovněž proto o šedesát let později vyhlásila OSN uvedený den za Mezinárodní den obětí holocaustu. Tomuto tématu se na našem gymnáziu dlouhodobě věnuje značná pozornost ve výuce dějepisu a výsledky těchto snah jsou zpřístupňovány i širší veřejnosti. A protože třeboňské gymnázium slaví v letošním roce 150 let od svého založení a při této příležitosti probíhá výzkum zaměřený na jeho dějiny v letech 1939-1945, rozhodli jsme se uvedená témata propojit dohromady. Výsledkem by měla být pamětní deska věnovaná židovským studentům, kteří za Protektorátu Čechy a Morava navštěvovali třeboňské gymnázium a u nichž se podařilo prokázat, že nepřežili vražednou mašinerii šoa. Pamětní deska je umístěna ve vestibulu školní budovy, kde doplní stávající pamětní desky odkazující na další oběti nacistické perzekuce. Její odhalení se uskutečnilo v úterý 30. ledna 2018 za přítomnosti významných hostů: zástupců města Třeboně a dalších institucí, například SOA Třeboň, Památníku Terezín, Terezínské iniciativy a Federace židovských obcí.    

Václav Pražák a Anna Kohoutová

foto: Romana Veselá

Jednou z našich studentek, která se stala obětí holocaustu a nedožila se maturity, byla i Aninka Steinová ze Suchdola nad Lužnicí. Právě jí je věnována vzpomínka jejích spolužáků (mat. roč. 1942), která je umístěna ve vitríně ve 2. patře školy:

 

Pamětní desku vyrobila a darovala gymnáziu firma JK SKLO - DĚKUJEME!

Iniciátorem akce byl učitel dějepisu Václav PražákHosté ve vestibulu školyOdhalení desky se ujali hosté z Památníku TerezínJména pěti studentů naší školy, kteří chtěli studovat a nebylo jim to dopřáno.Vzpomínky na Aninku SteinovouVáclav Pražák a Anna Kohoutová

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout