Jubilejní zastavení páté: Sluneční hodiny

Budovu naší školy zdobí od 23. května 2018 sluneční hodiny. Jejich realizaci jsme spojili s výročním našeho gymnázia úmyslně - chtěli jsme totiž dát naší krásné škole nějaký nápaditý dárek, který bude přinášet užitek a radost i po skončení oslav.

Místo pro sluneční hodiny:

S nápadem využít nějak atraktivní prostor jižní strany budovy přišel náš invenční školník Milan Liška - jednou z možností byla právě isntalace slunečních hodin. Souhrou šťastných náhod jsme oslovili starostu obce Boršov nad Vltavou, bývalého učitele matematiky Jana Zemana, který se isntalací slunečních hodin už léta zabývá. Že je to inspirativní člověk mnoha talentů, si můžete přečíst v rozhovoru pro Českobudějovický deník - pro nás bylo důležité, že v loňském roce přijal naši nabídku a souhlasil s další realizací slunečních hodin, kterých má na svém kontě již několik desítek.

Na začátku bylo pečlivé zaměření prostoru a vytvoření návrhu:

Pomůcek k zaměření slunečních hodin nebylo překvapivě mnoho:

Na výsledný návrh slunečních hodin jsme si museli počkat pár měsíců, ale výsledek stál za to:

Využili jsme toho, že je na jižní straně budovy stále lešení, a pustili se do instalace, o kterou se postaral se svým asistentem sám autor hodin. Práce trvala celý den:

Hodiny byly hotové ve středu 23. května 2018 v podvečer, v celkové své kráse se nám ale ukáží, až bude odstraněno lešení :

Takto vypadá další vizualizace:

Součástí instalace slunečních hodiny bude informační cedulka s textem:

Sluneční hodiny ukazující zimní čas s hlavními dráhami ekliptiky:
*horní hyperbola – Kozoroh, zimní slunovrat
*červená linka – Beran a Váhy, rovnodennosti
*spodní hyperbola – Rak, letní slunovrat
V čase, kdy se dostane do zákrytu souhvězdí, Slunce a Země,
stín úhlu ukazatele a opěrné tyčky proběhne po patřičné dráze na stěně.
Pozorovatel se tak stává svědkem „Vesmírného divadla“,
které se odehrává ve vzdálenosti v řádu desítek,
stovek až tisíce světelných let (svit Slunce k nám putuje osm světelných minut).
Pouze čtyřikrát do roka se shodne náš obvyklý čas s časem slunečních hodin.

Hodiny by nevznily a jejich instalace by se nerealizovala bez velkorysé podpory jejich sponzora, kterým je třeboňská firma Agrico, s.r.o. (jejich přičiněním vznikl i přístřešek nad novým bočním vchodem, který je přesně pod hodinami) a které patří vřelý dík.

Srdečně zveme na přednášku autora slunečních hodin Mgr. Jana Zemana, která se uskuteční ve středu 30. května od 14.15 hod. v aule gymnázia a ve které se dozvíte podrobnosti o tom, co všechno se dá kromě času z hodin vyčíst a jaké tajemství se za nimi skrývá...

Všem účastníkům a podporovatelům akce srdečný dík!

Anna Kohoutová

foto: ako

Přijímací zkoušky nanečisto

Sobota, 19. ledna 2019 od 8.00

Divadlo v aule pro I .- III.

28.1.2019 Divadlo v aule pro I. - III., (1.- 2. hod.), cena: 50 Kč/žák

Ředitelské volno

21.1.2019 v souladu s § 24 odst. 2 zákona č.561/2004 sb. (Školský zákon) vyhlašujeme z důvodu celodenního semináře učitelů na téma Formativní hodnocení ředitelské volno pro všechny žáky

Odpoledne otevřených dveří