GYM v jednom kole

Exkurze do redakce Respektu

V 5 hodin ráno, kdy se tělo obvykle nachází ještě ve čtvrté čili nejtvrdší spánkové fázi, se ve středu 17.5. probouzela ranní ptáčata v podobě členů školního časopisu, aby se shromáždila na vlakovém nádraží a vydala směr Praha. Již tímto aktem se naše hrdinky skutečně vžily do kůže profesionálních novinářů, u nichž spánkový i životní režim musí v případě naléhavých zpráv stranou a za kterými mířila toho dne jejich cesta. Expedice skládající se ze sedmi dívek redakce GYM a paní učitelky Hronkové (jinak též vyvorané myšky) se vydala do sídla mediálního domu Economia, kde ji uvítal vážený a milý novinář Marek Švehla. Vedle nahlédnutí do prostor redakce časopisu Respekt, měly zúčastněné šanci vidět nahrávací studia. Nejcennější nahlédnutí představovala však ta do problematiky financování nezávislých médií, možností vývoje publicistiky vzhledem k vzrůstajícímu vlivu umělé inteligence, též do nejednoduchého postavení žen v novinářském prostředí. V neposlední řadě byla významná pozornost věnována podcastové tvorbě a jejím specifikům. K otevření této neuvěřitelně přínosné debaty přispěla také novinářka Andrea Procházková a rozhlasový novinář Štěpán Sedláček, tvůrce většiny podcastů časopisu Respekt. Právě jmenovaní rozvířili bohatou diskusi, a že se ranní vstávání vyplatilo, je zřejmé i ze zpětné vazby jedné ze studentek:

,,Exkurze do sídla Respektu byla nad má očekávání, ať už díky příjemné atmosféře tamějších prostor, nebo velmi sympatickému přístupu našeho hlavního průvodce, novináře Marka Švehly, i jeho kolegů. Poskytli nám prostor pro dotazy, kterého jsme rády využily, a dozvěděly se tak o práci ve zpravodajství i nahrávání podcastu mnoho zajímavostí."

-Nikola Jůzková

V pátek 19.5.2023 se konalo Vyhlášení cen Školní časopis roku Jihočeského kraje, kam jsme vyslali tři zástupkyně naší redakce. Časopis GYM získal čestné uznání za Antirozhovor s Pepou Chytilem, který pro poslední číslo našeho školního časopisu exkluzivně získala Veronika Huličková a který najdete ve svém výtisku 72. čísla. Svým výběrem současně porota potvrdila, že disponuje smyslem pro humor a sympatickým nadhledem. V rámci vyhlašování jsme se dozvěděly o mezinárodních evropských projektech, kterých se studenti mohou zúčastnit, dále jsme vyslechly neotřelé postřehy komentátora českobudějovického hokeje a reportéra Českého rozhlasu v jedné osobě - Matěje Vodičky.

Obě akce nám byly velikou inspirací. Za GYM doufáme, že v nejbližších měsících prosákne inspirace ze setkání s úspěšnými novináři a schopnými řečníky skrze naše stránky až k vám, našim čtenářům.

Text a foto: Mgr. Tereza Hronková