Medikem v Keni

V pondělí 11. března 2024 navštívil naši školu náš bývalý student Filip Otepka a spolu s Kateřinou Hájkovou vedli přednášku pro studenty kvinty a prvního ročníku o tom, co jim přinesla měsíční dobrovolnická práce v projektu ITIBO.

ITIBO je humanitárně rozvojový projekt zdravotnického zařízení, který vznikl pod záštitou organizace Adra v jihozápadní části Keni. Projekt poskytuje zdravotní péči lidem ze širokého okolí, ročně je zde ošetřeno kolem 9 000 pacientů Na základě spolupráce s lékařskými fakultami z ČR se do činnosti mohou kromě lékařů zapojit i studenti medicíny, pro které je tato spolupráce velkou praxí.

Díky poutavému osobnímu vyprávění mohli studenti nahlédnout na postupný rozvoj zdravotnického zařízení, poslechnout si příběhy pacientů, které měli často kulturní přesah například status vdané ženy ve společnosti nebo náhled na otázku antikoncepce, dozvěděli se další zajímavosti z kultury, stravování a školství. Přednáška tak mohla inspirovat mnohé studenty k případným budoucím dobrovolnickým praxím či podpoře humanitárních projektů.

Text: LKo, 11. 3. 2024

Fotografie: Filip Otepka, Štěpánka Otepková