Aktivita 02 - ČOV a úpravna pitné vody Hrdějovice

Nejprve jsme navštívili úpravnu pitné vody, která zpracovává vodu přímo z Hrdějovic a slouží jako záložní zdroj pitné vody pro České Budějovice. Žáci mohli porovnat vzhled a pach vody před a po úpravě a nakonec mohli čerstvou pitnou vodu i ochutnat. Poté jsme pokračovali s prohlídkou v přilehlém areálu čistírny, kde nám odborný průvodce ukázal a vysvětlil všechny kroky čištění a jejich chemickou či biologickou podstatu. Žáci mohli opět porovnat vzhled a zápach vody vstupující a vystupující do a z čistírny.

Tak jsme tady.
A kdeže to jsme?Před úpravnou vody...A pročpak tu jsme?
Abychom se něco dozvěděli...Takhle že vypadá voda z podzemí?Tak tohle už je lepší.Pak už jen trubky a kohouty...Pohled na vodu vracející se po průchodu všemi domácnosmi v Budějovicích byl jen pro silné žaludky.Je třeba odstranit pevné a nerozložitelné odpadky, které se do vody dostaly.Potom se usadí minerální složky na dně nádrže a naopak na hladině plavou tukové složky.Nakonec, když bakterie spotřebují všechny organické látky, je voda čistější než ve Vltavě...Nikdo nechybí?
Tak můžeme jet.