Gymnázium Třeboň

Aktivita 02 - Kvarta v Příbrami

První zastávkou byl poutní objekt Svatá Hora, kde jsme s průvodkyní postupně prošli venkovní i vnitřní části. Dokonce jsme měli možnost vyzkoušet hru na typ varhan, kdy jedna osoba nohama pohání měchy a zároveň rukama obsluhuje klávesnici. Věřte, není to vůbec jednoduché.

V hornickém muzeu jsme navštívili podzemní část dolu Drkolnov. Tady málokdo odolal možnosti sklouznout se po dřevěné skluzavce, jako to dělali středověcí havíři. Jen škoda, že vlhké dřevo moc neklouzalo. Dále jsme prošli expozici věnovanou vývoji svislé dopravy osob i těžené rudy a nakonec mineralogické sbírky muzea. Plstěné papuče tu těžce konkurovaly exponátům ve vitrínách. Nevím, co nás bavilo více. Návštěvu zakončila jízda hornickým vláčkem.

Poslední zastávkou byl pracovní tábor Vojna, který sloužil nejprve pro válečné zajatce a později politické vězně. Ti byli využívání zejména jako pracovní síla při těžbě uranové rudy v nedalekých dolech. Malé muzeum vybudované v budově bývalého velitelství tábora podávalo svědectvé o zacházení s odpůrci nově nastoleného režimu v 50. a začátkem 60. let.

Navzdory snaze zbavit se některých spolužáků jsme všichni přežili a v plném počtu dorazili zpátky do Třeboně.

                                                                                                                          Jitka Mašková

foto: Dominik Pešl a spol.

tak nezdržovat a rychle nahoru na Horutak teda jdeme naštěstí to nebylo tak vysokouž vstup je impozantnía ostatní výzdoba takéještě nějaký suvenýrtaky doplnit energiia můžeme do doluvstup ujdechodba je pohodlnájen ta hloubka a chůze po roštovém chodníku není moc příjemnákdo ale vytrval, mohl se sklouznoutKdo ..... si .... hraje .... nezlobí.Jak se mám soustředit, když ty parkety tak krásně kloužou?Co ta příroda nevymyslí? To nejsou chlupy, ale krystaly!Vláček pro permoníky - jak se sem ti chlapi mohli vejít?tady končí všechna legracevybavení v korekciknihovna s díly Lenina, Marxe a Gottwaldakorekce v bunkrunaštěstí to je již minulosttak rychle domů

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout