NOVÁ KNIHOVNA

V průbehu června jsme dokončili realizaci náročné investiční akce - podařilo se nám vybudovat novou prostornou knihovnu, jejíž součástí je kromě zázemí pro učitele i čítárna a studovna.

Na počátku všeho byl nápad, který pramenil z nutnosti zvětšit stávající knihovnu ve 2. patře kvůli nedostatku prostoru na nové knihy a hlavně na běžnou práci provozu knihovny. Dlouho jsme si lámali hlavu s tím, kde by mohla být nová knihovna vybudována - což nebyl vůbec jednoduchý problém. Naše škola má minimum rezervních prostor, každý metr je plně a smysluplně využit. Jako první se nabízel prostor stávající sborovny pro učitele, která byla využívána jen občasně k učitelským poradám a jako zázemí pro ně. S tímto jsme začali pracovat a protože jsme tušili, že nepůjde o jednoduchou realizaci, oslovili jsme několik projektantů a architektů. Ze všech jsme si nakonec vybrali pražský Ateliér 111, ve kterém pracuje spolu se svým manželem naše absolventka Barbora Weinzettlová (Fraňková). Po dlouhých diskusích s ní i se statikem nám bylo jasné, že prostor sborovny bude na knihovnu právě kvůli statice malý. Největší zátěž totiž unese podlaha v prostoru na hlavním vchodem a vestibulem, což byla tehdy část sborovny a část počítačové učebny. Vymysleli jsme tedy plán rekonstrukce areálu PC a během loňského léta zrealizovali jeho kompoletní rekonstrukci ve 2. patře. Tím se nám podařilo uvolnit celý prostor pod aulou a začali pracovat na projektové dokumentaci, která byla dokončena v průběhu jara 2016. Takto vypadal (a byl dodržen) návrh na podobu knihovny:

Během léta 2016 byl celý prostor pro budoucí knihovnu zrekonstruován: odhalili a opravili jsme původní dubové parkety, připravili novou elektroinstalaci, opravili omítky, stropy. Zaujalo nás, že jsme v sutinách odstraněné příčky mezi sborovnou a učebnou PC1 nalezli desku s letopočtem 1929 - důkaz o tom, že sem byla příčka dodatečně postavena a že jsme vlastně prostoru vrátili původní podobu. S novým školním rokem 2016/2017 se začal v třeboňské firmě Santal vyrábět nábytek: zázemí pro učitele, knihovníky a vybavení studovny a čítárny, prostoru, který bude v budoucnu sloužit i pro setkávání učitelů v rámci pravidelných pedagogických porad, nebo jako alternativní výukový prostor. Největším konstrukčním oříškem byla výroba kovové konstrukce samotné knihovny, která vznikala v průběhu jara 2017 za velkých porodních bolestí - nakonec se ji ale povedlo do čevna 2017 zkompletovat se skleněnými komponenty, aby se mohly ještě do prázdnin přestěhovat všechny knihy. Letošní letní prázdniny využijeme na dokončení všech nutných detailů a převzetí stavby, aby mohla nová knihovna od školního roku 2017/2018 sloužit žákům a učitelům našeho gymnázia.

Prohlédněte si, jak naše nová kinihovna vznikala v přiložené fotodokumentaci.

Text a foto: Anna Kohoutová

Prostor původní sborovny, první část budoucí knihovnyUčebna PC1, druhá část budoucí knihovnyNávrh architektky, který se realizovalProbourání učeben, demolice příčkyPřekvapivé zjištění - pod nánosy lin a dřevotřískových desek se objevily zdravé dubové parketyMístnost pro budoucí knihovnuRekonstrukce elektroinstalací, zednické práceV létě 2016 byly hotové stavební úpravy a nádherně zrekontruovaná původní dubová podlahaNová podlaha, betonové patky, na kterých bude stát kovová konstrukceMontáž nového nýbytku pro učitelskou část knihovnyZákladním materiálem nábytku je březová překližka a bílé laminoVpravo pracovní místa knihovníků, vlevo za knihovnou provozní zázemí pro učiteleOsvětlení je také navrženo architektkou, tvoří ho zářivkové vany, lišty s reflektory a žluté lampyVe firmě Santal se vyráběly moduly schodů = prostor pro sezení na třech úrovní, navíc zezadu úložný prostor pro stolkyInstalace pochozích schodůProstor bude využíván i učiteli k poradámŽelezné traverzy, na kterých bude stát kovová konstrukce knihovnyZaložení traverz Květen 2017, instalace kovové konstrukce knihovnyDo kovové konstrukce jsou zapasovány březové police, kterých je celkem 286. Knihovna je dimenzována na 10 tisíc svazků.Montáž schodů do patra knihovnyStudentské boxy, ve kterých bude PC technikaPochozí sklo + sklo na zábradlíPečlivé lepení fólií na jednotlivé díly pochozího skla zajistí jejich elegantní zarámování Červen 2017, začínáme stěhovat knihy ze staré knihovny, ve které vznikne přes prázdniny nový kabinetČást knih je na svém místěPochozí sklo, které tvoří patro knihovny, vytváří zajímavý efekt a dovoluje prostoupit celou konstrukcí přirozené světloPrůchozí kovová konstrukce, která místnost opticky dělí na dvě části - žákovskou a učitelskou. Knihovna bude nicméně sloužit všem.