Gymnázium Třeboň
Nacházíte se zde: Úvodní stránka / O Škole / Dokumenty / EVVO

Sv. exkurze, trasa Severozápad-Písek a okolí

Letošní trasy Severozápad-Písek a okolí se zúčastnilo 42 studentů a 3 učitelé. První ranní zastávkou byla obec Albrechtice nad Vltavou. Přímo na návsi vedle kostela sv. Petra a Pavla se nachází unikátní kapličkový hřbitov s freskami z 19. století. Fresky zachycují biblické výjevy a obrazy z dávné minulosti českého národa. Po krátké prohlídce jsme pokračovali do nedalekého Písku. A protože cestou do Písku jsme projížděli kolem Tálínského rybníka, byla to skvělá příležitost zazpívat si společně lidové písně tohoto kraje.

V Písku nás čekal hlavní bod programu-zemský hřebčinec, jehož zřizovatelem je Ministerstvo zemědělství ČR. V roce 2010 byl hřebčinec vyhlášen národní kulturní památkou. Zde se nás ujal pan ředitel Kratochvíle a s odborným výkladem nás po celém areálu během dvou hodin provedl. Hřebčinec, který byl otevřen již v roce 1902, slouží hlavně k chovu a šlechtění plemenných koní. Ti se po odchovu prodávají na aukcích do řady zemí světa. Nezapomenutelným zážitkem byla prohlídka ustájených hřebců, které si studenti nejen vyfotili, ale odvážili se je i pohladit.

Z hřebčince jsme se poté přesunuli k nejstaršímu českému mostu, tzv. Kamennému. Byl postaven na řece Otavě jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. ve druhé polovině 13.století. Na Kamenném mostě, jenž je národní kulturní památkou, jsme se setkali s panem průvodcem, který nám ukázal centrum města a zajímavě povyprávěl o jeho historii. Poté jsme měli možnost prohlédnout si Křižíkovu elektrárnu, která již v roce 1887 zajišťovala Písku jako prvnímu městu v Čechách veřejné osvětlení. A jelikož se přiblížil čas oběda, využili jsme pohostinnosti elektrárny (oficiální název Elektrárna královského města Písku) a na břehu Otavy si udělali malý piknik s opékáním buřtů a grilováním sýrů.

Nemohli jsme ale ztrácet čas, neboť cesta dále pokračovala do nedaleké Krokodýlí ZOO v Protivíně a následně do malebné vesničky Myšenec, kde student oktávy Michal Bouda přítomným vysvětlil, co jsou to turmalínová slunce a jak vznikají. Studenty zajímal jak turmalín, tak i skromné zbytky místního hradu z doby Přemysla Otakara II., velkou pozornost ale vyvolaly různobarevné dýně, které byly před jedním z místních domů k prodeji. Posledním bodem našeho putování byla Sudoměř a vycházka k památníku husitské bitvy. Mírně unaveni, ale určitě spokojeni jsme se vraceli zpět do Třeboně. Podle odezvy studentů lze říci, že se Svatováclavská exkurze opravdu vydařila.

Text a foto: Zdeněk Kučera

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout