Gymnázium Třeboň

Aktivita 01 - Využití čidel ve fyzice

5. 2. 2014 jsme poprvé využili vybavení nakoupené v rámci projektu Nové výzvy pro Třeboňsko. Jako první experimentátoři si nové notebooky s počítačovými čidly vyzkoušeli žáci maturitních ročníků v rámci fyzikálního semináře. S citlivým bodovým teploměrem provedli po celé budově několik měření a zjišťovali, jak se mění v místnostech teplota vzduchu s výškou nad podlahou. Výzkum potvrdil počáteční předpoklad, že největší rozdíl mezi teplotou u podlahy a u stropu je v suterénu a ve vyšších patrech postupně klesá.

 

6. 2. 2014 poprvé s počítači o fyzice pracovali žáci sekundy. V rámci studia grafů závislosti dráhy na čase, vyzkoušeli ultrazvukové lokátory. Po krátkém seznámení s čidlem i ovládacím programem pak samostatně v pětičlenných skupinách nacvičovali kreslení grafů pohybem ruky nad čidlem podle elektronické předlohy. Vzdálenosti ruky od čidla program zobrazoval na monitoru a žáci si tak ihned mohli zkontrolovat, zda chápou, jaké změny polohy jsou na předloze zachyceny.

 

6. 2. 2014 si žáci třetího ročníku ověřili, jak výrazně mohou počítače urychlit fyzikální měření. V rámci výuky elektřiny a magnetismu si vyzkoušeli, že měření VA charakteristiky součástky nemusí trvat deset minut, ale dá se stihnout během deseti sekund. Na svých prkýnkových elektronických stavebnicích si postavili obvod s potenciometrem, který umožňoval plynule regulovat napětí na součástce. Hodnoty proudu a napětí tentokrát odečítal počítač a tak stačilo pouze vyměňovat součástky a točit potenciometrem. Jako vždy i v tomto případě se objevili nějaké záludnosti (například problém s pomalu se zahřívajícím žárovkovým vláknem), ale s trochou důvtipu se je podařilo překonat.

Text: Martin Krynický
 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout