První pololetí třeboňských gymnazistů (1. 2. 2012)

Co všechno se dá kromě běžné výuky stihnout na jednom gymnáziu, se můžete průběžně dozvídat na našich pravidelně aktualizovaných webových stránkách. Mezi výjimečné aktivity naší školy patří rozhodně závěrečné finále velkého projektu Vzdělávání pro konkurenceschopnost - Konkurenceschopnost pro Třeboňsko, ze kterého čerpají všichni žáci i učitelé nadstandardní náměty, možnosti a inspirace pro svou každodenní práci.

Důležitou součástí projektu je školní časopis GYM, který v prosinci opět uspěl na celostátní úrovni soutěže středoškolských časopisů, odkud si přinesl několik významných ocenění. Paralelně fungují i webové stránky časopisu www.casopisgym.cz, kde si jednotlivá čísla pravidelného dvouměsíčníku můžete prohlédnout.

Další důležitou projektovou aktivitou je pořádání tzv. prožitkových kurzů v nedalekém Římově, kterých se na začátku září zúčastnily i za účelem co nejrychlejšího seznámení prima a 1. ročník, stejně jako kvinta, která má možnost na začátku druhé poloviny svého studia zažít jakýsi „protiponorkový“ kurz. Cestování si užili i někteří další žáci, kteří využili možnosti studia v Německu či z prostředků dalšího projektu Comenius My style of live! navštívili v říjnu nizozemský Heerlen.

Významnou projektovou aktivitou je na naší škole výuka finanční gramotnosti a práce na fiktivní studentské firmě. Pozadu nezůstává ani environmentální výchova, intenzivně se věnujeme šetrné dopravě nebo například cestě odpadu – k těmto tématům proběhla na naší škole řada zajímavých akcí (exkurze – Praha Malešice, Písek, Borovany; přednášky, besedy) včetně realizace konkrétních výukových programů (Kdo dělá v lese skládku, sám není v pořádku), které se snažíme včlenit do běžné výuky.

S konkrétními výsledky své práce se může chlubit i tým, který dlouhé měsíce pracoval na tvorbě regionálního zeměpisně-dějepisného katalogu, v rámci této aktivity bylo uspořádáno i několik zajímavých přednášek na různá historická témata (v rámci otevřeného dějepisného semináře), exkurzí (Třeboň, Praha) či besed.

V srpnu loňského roku proběhla v Chlumu u Třeboně letní filmová škola, která byla součástí aktivity zpracovávající téma Etika – nejzajímavějším výstupem je dokumentární film o životě a díle Františka Hrubína, se kterým se naši žáci přihlásili i do několika soutěží. Žáci gymnázia se na podzim opět zapojili do akce MF DNES Studenti píší noviny, o úspěchu naší účasti svědčí několik desítek článků, které se na stránkách nejčtenějšího českého deníku pravidelně objevovaly.

O tom, jak výjimeční žáci na naší škole studují, svědčí výsledky mnoha různých soutěží – těmi znalostními počínaje, sportovními konče. Za všechny stojí za to jmenovat například septimány Ludmilu Košinovou a Františka Válka, kteří vyhráli v konkurenci 14 jihočeských gymnázií v soutěži Co víš o energetice? 1. cenu a jako bonus přivezli své třídě 25 tisíc korun. Pochlubit se také můžeme opětovným úspěchem na Pražském studentském summitu, kde jsme z 90 přihlášených kolektivů obsadili 4. místo a dostali tak možnost účastnit se pražských zasedání OSN, kde budeme tentokrát reprezentovat exotické Bahamy. Další úspěchy slavíme v šachových, výtvarných či klasických vědomostních soutěžích v rámci známých předmětových olympiád.

O všech těchto a mnoha dalších akcích, prostřednictvím kterých k radosti nás všech reprezentujeme naše gymnázium nejen v naší krásné Třeboni, ale i daleko za jejími hranicemi, se můžete pravidelně informovat na www.gymtrebon.cz.

Mgr. Anna Kohoutová