Zlatý Ámos na naší škole

Není mnoho příležitostí, jak dát svému učiteli veřejně najevo, že dělá svou práci dobře, že si jí někdo váží. 2. ročník naší školy se rozhodl projevit svůj respekt vůči svému třídnímu Martinu Krynickému tím, že ho přihlásili do celostátní ankety Zlatý Ámos. Přečtěte si krátkou reportáž Magdalény Trepkové o regionálním kole, které se konalo v Brně a kde soutěžil Martin Krynický jako jediný z jižních Čech.

Včera, tj. v pondělí 5. 2. 2013 jsme se my, tři žáci druhého ročníku (Pavla Tesařová, Radek Kněžínek a Magdaléna Trepková), vydali do Brna. Obhajovali jsme nominaci našeho třídního učitele Martina Krynického v regionálním kole celostátní ankety Zlatý Ámos. Anketa každoročně vyhlašuje nejlepšího učitele roku. Rozhodli jsme se tedy přihlásit i Martina.
Ráno se v autobuse nikdo netvářil moc nadšeně, možná proto, že se vyjíždělo ve čtvrt na šest. Když jsme se v Brně všichni sešli, vyrazili jsme k budově Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Soutěžící a jejich týmy měli vyhrazenou místnost, kde jsme trávili čas během soutěže všichni pohromadě. Při slavnostním zahájení, mimochodem zazněla i hymna Zlatého Ámose, jsme si vylosovali pořadí a šlo se na věc. Každý tým předstupoval jednotlivě před porotu. Obhajoba měla být originální, proto jsme si připravili básničku. Pravdivě vypovídala, co pro nás Martin jako třídní dělá. Poté přišla řada na otázky od poroty. Následně zbývalo už jenom čekat. V jednu hodinu jsme se všichni sešli v zasedacím sále. Každý soutěžící kantor byl odměněn. Postup si nakonec vysloužili dva učitelé z Jihomoravského kraje, navíc byl udělen titul Krajský Ámos (získala ho paní učitelka, která postoupila do semifinále). Martin Krynický sice přes naši i svou snahu dále nepostoupil, ale přivezl si certifikát a titul Nejoblíbenější učitel na škole. Na závěr se konal raut, na který byli pozváni všichni zúčastnění.
Domů jsme jeli sice možná trochu zklamaní, ale přesto nás těšil pocit, že jsme někomu dalšímu ukázali, jak skvělý je náš třídní.

Magdaléna Trepková, 2. ročník

Zde si můžete přečíst a poslechnout reportáž Českého rozhlasu: